Test

Warfield C of E School has a constitution of 16 governors, a third of which must be represented by the Parent body and each term of office for each governor is usually held for 4 years.

Staff Governors and Parent Governors are elected by a ballot of the communities they represent; Foundation Governors are appointed by the Oxford Diocesan Board of Education in association with Warfield Parochial Church Council; LEA (Local Education Authority) and Community Governors are co-opted by the Governing Body. Governors and the Clerk to the Governors may be contacted via the school address and phone number.

 








































































































































Position   Name   Type of Governor   Term Ends     Governor Profile  
Chair Mrs E. Barnard Local Authority Governor 17/06/2016
Vice Chair Mrs M. Shirvill MA Co-opted Governor 02/09/2017 Mrs M.Shirvill
Co-Head Teacher Mrs A.Kennedy Staff Governor
Co-Head Teacher Mrs A. Binding Staff Governor
Teacher Mrs C. Exton Staff Governor 23/01/2017
Mr A. Blyth Parent Governor 22/10/2016
Mrs S. Cuthbert Parent Governor 22/02/2016
Mr A. Thomas Parent Governor 25/03/2016
Mrs G Brownscombe Foundation Governor 13/03/2015
Rev Dr M. Griffiths Foundation Governor 02/09/2017
Mr D. Ritchie Foundation Governor 02/09/2017
Mrs K. Callard Co-opted Governor 02/09/2017
Mr N. Dawson Co-opted Governor 02/05/2018
Mrs E. Johnson Co-opted Governor 02/09/2017
Mr I. Johnson Co-opted Governor 02/09/2017
Mr K. Patterson Co-opted Governor 02/09/2017


Style Switcher
Theme Skins